Adaptacja w przedszkolu

Treść

 

 

Pierwsze dni w przedszkolu


         Rozstanie z mamą jest dla dziecka dużym przeżyciem, ale to nie dramat, pod warunkiem, że dziecko będzie na nie przygotowane. Adaptacja dziecka jest procesem, któremu poddawane jest nie tylko dziecko, ale, do którego musi sie przygotować także dom rodzinny. Konieczne jest, aby adaptację rozpocząć jeszcze przed przyjęciem dziecka do przedszkola, poprzez uczestnictwo we wspólnych spotkaniach i zabawach na terenie przedszkola. Dziecko powinno być przygotowywane stopniowo. Ten proces należy rozciągnąć w czasie, aby mogło oswoić się z myślą o tym, że pójdzie do przedszkola.
         Dni otwarte w naszym przedszkolu mają na celu poznanie nowego środowiska, sprzyjają więzi emocjonalnej między dzieckiem, a nauczycielem i innymi dziećmi. By ułatwić ten trudny czas rodzicom i pomóc dziecku w przyzwyczajeniu się do nowej sytuacji opracowaliśmy "Dekalog mągrego rodzica":

  1. Staraj się jak najwięcej mówić o przedszkolu. Pamiętaj, że jest to dla 3 - latka pojęcie zupełnie abstrakcyjne. Musisz powiedzieć dziecku, że będzie mogło się tam bawić z kolegami, rysować, lepić z plasteliny, że będą duże sale, zabawki. Jeśli będzie ci zadawało pytania, nie pozostawiaj żadnego z nich bez odpowiedzi.
  2. Jeśli Twój maluch nie miał do tej pory kontaktu z rówieśnikami, postaraj się to nadrobić. Zaproś do siebie znajomych z dziećmi albo wybierzcie się na plac zabaw. Postaraj się, żeby dzieci bawiły się bez Twojego udziału.
  3. Nie kupuj sama rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało w przedszkolu. Wybierzcie się razem po zakupy - pozwól, żeby dziecko same wybrało kapcie czy worek.
  4. Sprawdź, czy Twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonywać proste codzienne czynności: zakładać sweter, czapkę, wkładać kapcie, jeść łyżką i widelcem. Jeśli okaże się, że ma z czymś problemy, poćwiczcie razem. Chwal je za każdy, nawet najmniejszym sukces.
  5. Jeśli do tej pory dziecko nigdy nie rozstawało się z domem, zostaw je na godzinkę lub dwie u dziadków lub znajomych. To ważne, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie mu sie kojarzyło z pierwszym rozstaniem.
  6. Rady na pierwsze dni! Jak je przetrwać?

          - Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

          - Kontroluj się, co mówisz. Zamiast "Już możemy wracać do domu", powiedz "teraz idziemy do domu". To
            niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk, sugeruje, że przedszkole jest    
                dla dziecka sytuacją przymusową, drugie - nie.

          - Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu.                  To powoduje niepotrzebny stres. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się żeby przez kilka dni                   odprowadzał je do przedszkola Twój mąż. Rozstania z tatą są często mniej bolesne.

          - Przy rozstaniu bądźcie pogodni, bo Wasz niepokój łatwo udzieli się dziecku.

        7. Chodzenie do przedszkola traktuj, jako zupełnie normalną rzecz. Rodzice bądźcie konsekwentni, gdyż                        przerwanie rytmu chodzenia do przedszkola przedłuży tylko proces adaptacji dziecka. Z czasem                            dziecko zrozumie, że chodzenie do przedszkola jest bardzo przyjemnym "obowiązkiem".